Рубрики
... |
Тетяна Хвиль 16:31 12.03.2014 Домашній майонезБез приправ, спецій та соусів наше життя (читай харчування), було б прісним та несмачним. Зараз в магазинах присутня неймовірна кількість цих «поліпшувачів смаку», я маю на увазі готові соуси. Найпопулярнішим з них є майонез. Де тільки його не використовують, є навіть рецепти печива та бісквітів на майонезі, а про салати та закуски я взагалі мовчу. Я не великий прихильник цього соусу, тому що маю звичку читати склад на звороті упаковки. Він вражає, причому лише в поганому сенсі цього слова. Але я знайшла вихід – готую соус сама, причому займає це лічені хвилини, смак не зрівняється з магазинним. В мене дома майонез готується за двома рецептами: чоловік – із застосуванням жовтків, я – без. Мій варіант мені більше до вподоби, оскільки я періодично згадую про сальмонельоз. Цим рецептом і поділюся з вами. Головним знаряддям праці у нас виступає погружний блендер, а далі проста математика. На 1 частину молока 2 частини олії рафінованої. Тобто на 100мл молока беремо 200мл олії. Олія береться в залежності від фінансового становища. Я пробувала із різноманітними (соняшникова, оливкова, кукурудзяна), в чому різниця так і не зрозуміла. Молочно-олійну суміш виливаємо у ємність і починаємо збивати на максимальній швидкості, поки не утвориться густа субстанція. Приблизно це займає 1-2 хвилини (залежить від блендера). На вказану пропорцію додаємо 1ч.л. гірчиці (у мене домашня), 1ст.л. оцту (я використовую домашній лимонний), дрібку солі та дрібку цукру, ще раз все пробиваємо блендером. І ось наш майонез готовий. Всі складові нам знайомі, ніякої відвертої хімії типу згущувачів, підсилювачів смаку. Натур продукт!!! Все просто, проте смачно та доступно. Єдине, із солоність, кислість треба пробувати, бо смаки різняться. Готувати легко, а готувати для близьких ще й приємно!!!
Гірчицю корисно їсти для апетиту, вона розщепляє жири і покращує переварювання білкової їжі, при цьому активізується обмін речовин, покращується слиновиділення. Головні корисні властивості гірчиці – це антимікробна, антигрибкова і протизапальна дія. Основна маса мікробів, які знаходяться в шлунку, “бояться” гірчиці. Також гірчиця володіє антиоксидантною, послаблюючою і обволікаючою дією. Дуже корисно споживати гірчицю під час простудних захворювань, вона допомагає при кашлі і ларингіті, широко використовується як зігріваючий і дратівливий засіб, що посилює кровообіг в організмі. При сильному та затяжному нежиті гірчичний порошок насипають в шкарпетки на ніч і роблять гірчичні ванни для ніг. З гірчиці робляться різні пластири, які застосовуються при лікуванні бронхіту, ревматизму, запаленні легенів, невралгії, а також використовується при радикуліті, подагрі, невриті. Гірчичний порошок також використовується для миття жирної шкіри голови і зміцнення волосся. Гірчиця широко використовується для лікування шкірних хвороб, таких як псоріаз і нейродерміт. Ця приправа вважається афродизіаком, здатним розпалювати “внутрішній вогонь” (також як і імбир), її вживають чоловіки при імпотенції і жінки при “задушенні матки” і безплідді. Існує користь гірчиці і для нервової системи, її вживання стимулює кровообіг мозку, посилює кмітливість і покращує пам’ять. Напевно із-за цих властивостей, деякі батьки використовують гірчицю у виховних цілях, змащують нігті дитини, щоб він їх не гриз. Приправа, зроблена з гірчиці, прекрасно поєднується з м’ясними блюдами, допомагає засвоювати білки і жири.
Тетяна Хвиль, Р-Р Переглядів: 782
|
Відповідно до статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію pika.rv.ua охороняється чинним законодавством України. Будь-яке копіювання, в т.ч. окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації pika.rv.ua, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, суворо забороняється без попередньої письмової згоди з нашого боку. Під час цитування інформації посилання на pika.rv.ua обов'язкове. |