Рубрики
... |
Тетяна Хвиль 16:53 22.01.2014 Маминим рецептом ділиться ТетянаВ такі морозні дні не хочеться навіть виходити з дому, але робота перед усім, зато на вихідних можна відірватися. Я й відривалася, читала, присьорбуючи гарячий чай та вприкуску із чебуреками. Оце було класно. А як відомо кожна людина ділиться з оточуючими своєю радістю, то й я вирішила поділитися рецептом чебуреків. Рецепт я підгледіли років в 14 у своєї мами. З тих пір експериментувала безліч разів, але все-таки самий вдалий виявися саме мамин рецепт. З цих пропорцій отримуємо 8 великих чебуреків. Отож, 200мл води, 2ст.л. олії, 1,5ч.л. оцту закип’ятити. Вилити в миску де буде замішуватися тісто, щоб суміш охолола. Посолили, поперчили за смаком. В охолоджену суміш додаємо борошно, приблизно має бути 500гр., але дивимося, щоб у нас вийшло тісто, що не липне до рук. Залишаємо тісто на 30-40хв. під серветкою чи рушничком, на відпочинок. Тим часом робимо фарш. Я роблю звичайний, свинина і телятина в рівних пропорціях, сіль, перець, часник, дуже багато цибулі (так фарш виходить соковитішим), крім цього я ще обов’язково додаю сухий кріп і все розбавляю молоком до кашоподібної маси. Тісто розкатуємо і вирізаємо кружечки. Я роблю такого розміру, щоб на сковорідку вмістилося два чебурека. Обов’язково тісто розкатуємо дуже тоненько. На одну половину кладемо фарш, другою закриваємо і дуже добре скріплюємо. Я роблю ці защепи дуже великим, тому після смаження вони такі хрумкі та смачні, що фарш можна і не їсти. Смажимо до готовності на середньому вогні. Готові чебуреки викладаємо на паперові рушнички, щоб зняти зайву олію. Подавати тільки гарячими (ну так смачніше). Тісто тоненьке, хрумке, фарш соковитий. Коли відкушуєш, гарячий сік так і вибризкує, аромат пікантний, а вигляд настільки апетитний, що рука мимоволі тягнеться за другим. Спробуйте, можливо для когось цей рецепт також стане у пригоді. Готувати легко, а готувати для близьких ще й приємно!!!
Кріп — лікарська рослина, причому корисні у нього і насіння, і листя, і гілочки. У його насінні містить ефірні олії. Та перш за все, корисний кріп саме як джерело вітамінів. У зелені кропу велика кількість вітаміну С, високий відсоток вітамінів - B1, B2, PP, P, каротину, багато солей калію, кальцію, фосфору, заліза та інших мікроелементів. Кріп багатий клітковиною, яка нормалізує функцію кишечника. Популярний кріп як приправа до м’ясних страв: згадайте, як часто можна зустріти цю пряність у кавказькій кухні. А знаєте, в чому головний секрет феноменально довгої потенції у кавказьких чоловіків? У поїданні великої кількості зелені! І кропу зокрема! Ще лікарі стародавнього Китаю готували з кропу зілля своїм імператорам для повернення та посилення чоловічих здібностей. Кріп був в пошані у єгиптян, індіанців Латинської Америки, лікарів Сходу. Щоб повною мірою використовувати корисні властивості кропу — віддавайте перевагу свіжому кропу, тільки що зібраного з грядки. Постарайтеся використовувати його за 15 хвилин після того, як зірвали його. Непогано зберігається кріп в морозильній камері. Крім листя, пагонів корисне також насіння кропу. Насіння, розтерте в порошок, корисне при гастриті із зниженою кислотністю, печінкових хворобах і захворюваннях жовчного міхура. Завдяки цьому, кріп застосовують у народній медицині як жовчогінне і проносне. Насіння кропу використовуються для приготування засобів під назвою «кропова вода», що допомагають боротися з метеоризмом у немовлят. Свіжі листочки кропу застосовують при порушеннях травлення, для поліпшення лактації у мам, що годують. Властивості кропу прийдуть на допомогу і при простудних захворюваннях, як потогінний і відхаркувальний засіб. Відвар з кропу використовують і при серцево-судинних захворюваннях. І навіть для домашніх тварин, особливо травоїдних, кріп може бути дуже корисний. Незважаючи на численні корисні властивості кропу, є у нього і свої протипоказання: Жінкам під час вагітності не слід захоплюватися кропом. Обов'язково радьтеся з лікуючим лікарем. Для людей з низьким тиском протипоказаний чай з насіння кропу, що знижує тиск. А просто кропу, у вигляді зеленої трави, можна їсти скільки завгодно і кому завгодно!
Тетяна Хвиль, Р-Р Переглядів: 792
|
Відповідно до статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію pika.rv.ua охороняється чинним законодавством України. Будь-яке копіювання, в т.ч. окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації pika.rv.ua, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, суворо забороняється без попередньої письмової згоди з нашого боку. Під час цитування інформації посилання на pika.rv.ua обов'язкове. |