Рубрики
... |
Тетяна Хвиль 16:04 01.11.2013 Осінній салат: Рецепт від Тетяни-чарівниціЦе один з улюблених моїх салатів, де поєдналося все, що можна собі уявити: простота та легкість приготування, доступність та всесезонність продуктів, користь, смакота та можливості для імпровізацій під власний смак. Спочатку відварюємо червоний буряк (в ідеалі його краще запекти). Під час варки буряка я завжди додаю 1 ч.л. цукру, це дуже поліпшить смак корнеплоду. В довільних пропорціях беремо чорнослив і грецькі горіхи ( приблизно на 0,5 кг буряка, 50 г чорносливу, 25 г ( 1 ст. л. ) горіхів), дрібно ріжемо. Чорнослив я завжди замочую в кип’ятку на 30-40 хв., а потім ретельно промиваю, щоб змити всі хімікати, якими його обробляли ( він навіть змінюється на колір з антрацитно-чорного на темно-коричневий), а цілі горіхи підсушую в духовці 30-40 хв. при 180С., тоді вони стають ще смачнішими. Ще нам знадобиться 100-150 г бринзи, фети, або звичайного домашнього сиру (це вже як гаманець дозволить). Змішуємо буряк, нарізаний кубиками, чорнослив і бринзу. Додаємо олію, трішки лимонного соку (1 ч.л. ), сіль, перець (я це замінила сванською сіллю, так проста страва набуває вишуканішого смаку), зверху посипаємо горіхами. Дуже просто і смачно. Готувати легко!!!
Сванська сіль – це грузинська приправа, що отримала свою назву по місцевості, в якій її виробляли – Сванетії . Це гірський район Грузії, і всі трави, які входять до складу сванських солі, виростають там. Основні інгредієнти цієї приправи – сіль і різні прянощі. Ця спеція надає стравам неповторний аромат, гострий і пряний смак. Її можна використовувати для приготування супів, соусів, рибних, м'ясних, овочевих страв, салатів. Оригінальний смак вона надає маринадам, шашликам. Як відомо, Сванетія - високогірний і важкодоступний район Грузії, в якому проїзні дороги з'явилися порівняно недавно. А раніше, щоб дістатися туди, необхідно було зробити піший похід, тягнучи всю поклажу на собі. Природно, багато продуктів харчування, в тому числі сіль, були у великому дефіциті. І їх дуже сильно економили. От і придумали винахідливі жителі гір змішати цінний продукт – сіль з різними пряними травами, які удосталь виростають на схилах гір. У підсумку обсяг солі збільшувався, і її вистачало надовго. Отримана в результаті економії приправа мала абсолютно особливий, дивний смак і так сподобалася місцевим жителям, що вони стали користуватися нею постійно. До речі, сьогодні багато дієтологів і лікарі радять людям використовувати поменше солі, адже надмірне її вживання завдає відчутної шкоди серцево -судинній системі, ниркам. Щоб обдурити свої смакові відчуття і не помічати нестачу солі, вони радять «присолювати» їжу спеціями. Тому сванська сіль може бути сміливо рекомендована для дієти без солі і розвантаження організму від солі.
Тетяна Хвиль, Р-Р Переглядів: 856
|
Відповідно до статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію pika.rv.ua охороняється чинним законодавством України. Будь-яке копіювання, в т.ч. окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації pika.rv.ua, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, суворо забороняється без попередньої письмової згоди з нашого боку. Під час цитування інформації посилання на pika.rv.ua обов'язкове. |