Рубрики
... |
Тетяна Хвиль 14:39 23.05.2014 Бадьорить серце і розумЗагрустила... Пришла подруга и сказала - Не грусти, сейчас спою. И ведь споила зараза. І я сьогодні із рецептом випивки. Ні, не так –– із рецептом італійського лікеру «Лимончелло». В таку жару, в якості аперитиву –– це просто знахідка. Чому? А тому що подається він у заморожених стопочках, а спекотне літо це те що треба. Правда, лимони за останній час зросли в ціні майже вдвічі, але нам багато не треба. А треба нам 5-6 лимонів середнього розміру. З яких знімаємо цедру, заливаємо її 1л горілки і залишаємо в спокої на 14 днів. Із голих лимонів вичавлюємо сік (нам потрібно 200мл), додаємо 300г цукру, 200мл води, доводимо до кипіння, охолоджуємо. Сироп чекає свого часу в холодильнику. За два тижні до лимонної горілки додаємо сироп, розмішуємо і залишаємо ще на 14 днів. Тоді проціджуємо через потрійний шар марлі, розливаємо по пляшкам. Міцність оригінального лікеру 47°, я її зменшила вдвічі, тому що на мій погляд – це дівчачий напій (хоча в такій подачі градуси не дуже і відчуваються). Якщо хочете міцніше треба замінити горілку спиртом, а воду збільшити до 800мл. Все залежить від ваших смаків та уподобань. Насолоджуйтесь!!! Готувати легко, а готувати для близьких ще й приємно!!!
Цукор буває білий і коричневий. У коричневому цукрі зберігається набагато більше мікроелементів, властивих цукрового буряку або цукрового очерету, саме тому багато лікарі рекомендують його своїм пацієнтам. Єдине, в чому коричневий цукор гірше рафінованого, так це в ціні, яка перевищує ціну конкурента в три-чотири рази. В іншому позитивні і негативні сторони двох видів цукру збігаються. Головними мінусами білого і коричневого цукру є ті фактори, що: Серед ласунів частіше можна зустріти людей, які страждають карієсом. Бо саме через цукру розмноження бактерій, що викликають цю хворобу ротової порожнини, проісодіт з подвоєною швидкістю. Підвищена калорійність. 374 кілокалорії на сотню грам це багато для продукту, який в чистому вигляді не вживається. Більшість солодощів та кондитерських виробів в своєму складі містять не тільки цукор, а й борошно, крохмаль, калорійність яких не на багато нижча. Через зловживання улюблених ласощів все більше людей по всьому світу страждають ожирінням, а це не тільки проблеми зі здоров'ям, але також і психологічні проблеми. Сахароза є причиною багатьох захворювань, серед яких хронічні запори, кишкові розлади, виразкові ураження шлунка, дванадцятипалої кишки, рак товстого кишечника і навіть захворювання вен нижніх кінцівок, чи то пак ніг. Вітамін В12, який бере участь в утворенні еритроцитів, а також багато мікроелементів не можуть бути синтезовані організмом через надлишок сахарози. А також цукор посилює стрес і є сильним імунодіпрессантом, погіршує зір, сприяє розвитку алкоголізму, порушує всмоктування кальцію і магнію, провокує печії, прискорює розвиток артриту, атеросклерозу, бронхіальної астми, геморой, варикозне розширення вен, парадентоз, розвиток грибка, дефіцит міді в організмі, провокує утворення каменів в нирках і жовчному міхурі, алергію, мігрені, сонливість, рак молочної залози, яєчників, кишечника, передміхурової залози, прямої кишки, підвищує рівень холестерину і порушує викидання білків, мінеральний обмін і вироблення гормонів росту і виводить хром з організму, що призводить до дезрегуляціі самого цукру в крові, знижує опірності бактеріальних інфекцій, рівень ферментів і рівень ліпопротеїдів високої щільності, збільшує концентрацію нейромедіатора серотоніна. Є у цукру позитивні сторони? Так, є, наприклад: Поліпшення смаку продуктів. Активізація кровообігу в людському мозку. Запобігання тромбозів. Цукор - відмінний засіб для налагодження роботи селезінки і печінки. Прекрасний засіб для зупинення крові при подряпинах. Цукрова пудра (без домішок) гарно допомагає при пролежнях. Відмовлятися від цукру чи ні - особиста справа кожної людини, але варто зауважити, що цей продукт ще не до кінця вивчений, і багато експертів сумніваються як у позитивних сторонах головного підсолоджувача життя, так і в його негативних сторонах. Тепер ви самі можете зробити висновок про те, чи корисно вживання цукру в харчуванні.
Тетяна Хвиль Переглядів: 770
|
Відповідно до статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію pika.rv.ua охороняється чинним законодавством України. Будь-яке копіювання, в т.ч. окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації pika.rv.ua, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, суворо забороняється без попередньої письмової згоди з нашого боку. Під час цитування інформації посилання на pika.rv.ua обов'язкове. |