Рубрики
... |
Тетяна Хвиль 17:21 19.05.2014 Перше з роду «морозиво»Тушканчик:- Оно приятное, прохладное... Черепаха: - Кто "оно"? - На вкус оно невероятное... Черепаха: - Кто "оно"? Хором: - Мороженое крем-брюле! Черепаха: - Мороженое брем-крюле? (М/ф «Новоселье Братца Кролика») А жара починається, як і пора тотального продажу морозива. І чому більшість виробників думають, що чим більше цукру (в кращому випадку) додадуть, тим краще буде. Звісно буде, тільки кому? Можливо це тільки я не можу за дикою солодкістю промислового морозива знайти його смак? А якщо гора не іде до Магомеда, то Магомед іде до гори –– тобто буду робити морозиво вдома. І мене зовсім не бентежить думка про те, що морожениці я не маю, буду прориватися підручними засобами. Відверто кажучи, у мене вже зібралася підбірка рецептів різноманітного морозива, і почну її зі свого найулюбленішого морозива –– крем-брюле. Рецепт взятий з книги радянських ГОСТів, тобто за смакові якості можна не боятися –– ідентично смаку дитячих спогадів (моїх так точно). Доступні продукти, доступна технологія –– приступаємо. Загальна кількість продуктів: 30г сухого молока 290мл молока 350мл вершків 100г цукру 8г кукурудзяного крохмалю В мисці змішуємо 30г сухого молока, 50г цукру, 8г кукурудзяного крохмалю, 90мл молока, перемішуємо. Для карамелі (яка і буде робити морозиво тим, чим воно буде на виході), 50г цукру розтоплюємо до світло-коричневого кольору в каструльці, додаємо 50мл підігрітого молока, прогріваємо 1-2 хвилини. Додаємо карамель до молочної суміші, проціджуємо, ставимо на вогонь, додаємо 150мл молока, доводимо до кипіння. Охолоджуємо. Збиваємо до м’яких пік 350мл вершків (від 33% жирності), додаємо карамельно-молочну суміш, перемішуємо до однорідної маси. Викладаємо все в ємність, що закривається і ставимо морозилку на 3-4 години. А далі розкладаєте по креманках і згадуєте дитинство!!!
Цукор буває білий і коричневий. У коричневому цукрі зберігається набагато більше мікроелементів, властивих цукрового буряку або цукрового очерету, саме тому багато лікарі рекомендують його своїм пацієнтам. Єдине, в чому коричневий цукор гірше рафінованого, так це в ціні, яка перевищує ціну конкурента в три-чотири рази. В іншому позитивні і негативні сторони двох видів цукру збігаються. Головними мінусами білого і коричневого цукру є ті фактори, що: Серед ласунів частіше можна зустріти людей, які страждають карієсом. Бо саме через цукру розмноження бактерій, що викликають цю хворобу ротової порожнини, проісодіт з подвоєною швидкістю. Підвищена калорійність. 374 кілокалорії на сотню грам це багато для продукту, який в чистому вигляді не вживається. Більшість солодощів та кондитерських виробів в своєму складі містять не тільки цукор, а й борошно, крохмаль, калорійність яких не на багато нижча. Через зловживання улюблених ласощів все більше людей по всьому світу страждають ожирінням, а це не тільки проблеми зі здоров'ям, але також і психологічні проблеми. Сахароза є причиною багатьох захворювань, серед яких хронічні запори, кишкові розлади, виразкові ураження шлунка, дванадцятипалої кишки, рак товстого кишечника і навіть захворювання вен нижніх кінцівок, чи то пак ніг. Вітамін В12, який бере участь в утворенні еритроцитів, а також багато мікроелементів не можуть бути синтезовані організмом через надлишок сахарози. А також цукор посилює стрес і є сильним імунодіпрессантом, погіршує зір, сприяє розвитку алкоголізму, порушує всмоктування кальцію і магнію, провокує печії, прискорює розвиток артриту, атеросклерозу, бронхіальної астми, геморой, варикозне розширення вен, парадентоз, розвиток грибка, дефіцит міді в організмі, провокує утворення каменів в нирках і жовчному міхурі, алергію, мігрені, сонливість, рак молочної залози, яєчників, кишечника, передміхурової залози, прямої кишки, підвищує рівень холестерину і порушує викидання білків, мінеральний обмін і вироблення гормонів росту і виводить хром з організму, що призводить до дезрегуляціі самого цукру в крові, знижує опірності бактеріальних інфекцій, рівень ферментів і рівень ліпопротеїдів високої щільності, збільшує концентрацію нейромедіатора серотоніна. Є у цукру позитивні сторони? Так, є, наприклад: Поліпшення смаку продуктів. Активізація кровообігу в людському мозку. Запобігання тромбозів. Цукор - відмінний засіб для налагодження роботи селезінки і печінки. Прекрасний засіб для зупинення крові при подряпинах. Цукрова пудра (без домішок) гарно допомагає при пролежнях. Відмовлятися від цукру чи ні - особиста справа кожної людини, але варто зауважити, що цей продукт ще не до кінця вивчений, і багато експертів сумніваються як у позитивних сторонах головного підсолоджувача життя, так і в його негативних сторонах. Тепер ви самі можете зробити висновок про те, чи корисно вживання цукру в харчуванні.
Тетяна Хвиль Переглядів: 898
|
Відповідно до статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію pika.rv.ua охороняється чинним законодавством України. Будь-яке копіювання, в т.ч. окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації pika.rv.ua, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, суворо забороняється без попередньої письмової згоди з нашого боку. Під час цитування інформації посилання на pika.rv.ua обов'язкове. |