Рубрики
... |
Тетяна Хвиль 14:33 24.04.2014 Сезон пікніків розпочатоПогода продовжує радувати, я не беру до уваги дощик, який щойно пробігся, я мислю глобально. Наближаються травневі довгограючі вихідні, а, отже, у всіх так чи інакше вимальовуються пікніки. Найголовніше на пікніку що? Ні, і настрій, і м’ясо все правильно. Але найголовніший все-таки маринад, яким не зіпсуєте м’ясо, а згодом і настрій. Хочу запропонувати вашій увазі рецепт соусу-маринаду, якій прекрасно підходить до курки. Дуже зручний –– маринуємо у ньому, а потім з тим що залишилося їмо. Все як зазвичай просто: 3 середні цибулини ріжемо та підсмажуємо на 2ст.л. олії, додаємо 1ст.л. коричневого цукру (можна брати білий), 2-3ст.л. соєвого соусу, 2-3ст.л. оцту (я беру лимонний) та 3ст.л. томатної пасти. Все підсмажуємо, перчимо, пробуємо на сіль та оцет, додаємо дрібку пажитніка. Далі є два варіанта: перший – пробиваємо все блендером до однорідного стану (це якщо використовувати для соусу, або маринаду на відкритому вогні), другий – просто залишити так як є (підходить, якщо запікати м’ясо будете у духовці). Беремо курячі крильця (або що у вас є), відрізаємо крайню фалангу (її не використовуємо), промиваємо, просушуємо паперовими рушничками і заливаємо маринадом на 8-10 годин. Далі смажимо за власним смаком. Дуже цікаво та смачно, а головне – корисніше за готові соуси. Готувати легко, а готувати для близьких ще й приємно!!!
Пажитнік (шамбала, фенугрек) використовують в наступних випадках: • для лікування виразкової хвороби; • при жіночих захворюваннях; • для підвищення лактації; • при шкірних захворюваннях; • для кращого росту волосся; • при хворобах печінки; • для поліпшення травлення. Також фенугрек вважається одним з кращих способів для відновлення сил людини. Особливо якщо його здоров’я ослаблене хворобами, пов’язаними з репродуктивною, дихальною системами. При нервових розладах також часто використовують пажитник. Корисні властивості рослини відмінно проявляють себе у поєднанні з валеріаною. Існують наступні рецепти з використанням пажитника: При хворобах дихальних шляхів. Ця рослина вважається найбільш ефективною для лікування легеневих і простудних захворювань. Для цього відварюють насіння і п’ють такий відвар до 4 разів на день, можна змішувати його з медом. Дозування для приготування ліків і число прийомів слід уточнювати у лікаря. Залежно від характеру перебігу хвороби використовують відвар різної міцності. Для підвищення лактації. Рекомендується з плодів рослини приготувати відвар, бажано на молоці, і пити його протягом дня по кілька склянок. Для зниження рівня холестерину також доцільно вживати пажитник. Корисні властивості рослини допоможуть уникнути можливих ускладнень. Якщо вживати боби в їжу, це призведе до зниження холестерину, отже, він не буде зберігатися в судинах, а значить, і серце буде працювати без перебоїв. При шкірних захворюваннях. З насіння виготовляють мазь, яку використовують при виразках, бородавках, саднах і ранах, які довго гояться. Також пажитник застосовують у косметології: маска з рослини допоможе зміцнити волосся, а паста з бобів використовується для боротьби з лупою. Категорично не можна застосовувати пажитнік вагітним на всіх строках вагітності.
Тетяна Хвиль, Р-Р Переглядів: 848
|
Відповідно до статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію pika.rv.ua охороняється чинним законодавством України. Будь-яке копіювання, в т.ч. окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації pika.rv.ua, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, суворо забороняється без попередньої письмової згоди з нашого боку. Під час цитування інформації посилання на pika.rv.ua обов'язкове. |