Рубрики
... |
Тетяна Хвиль 14:30 25.03.2014 Земно-водна дружбаВідразу попереджую –– готувала не я, а мій чоловік. Це його улюблена страва (з тих що готує сам). Рецепт кілька років назад побачив в одній кулінарній передачі, готував страву актор Оскар Кучера. Чоловік загорівся повторити, хоча експериментів на кухні не визнає. Ну а одного разу, я це все діло на ничку і сфоткала. А так як він кулінарний записничок не читає, то я сміливо це все дійство і виставляю. На перший погляд – дивний набір продуктів: куряче філе і морегади. А на перший смак розумієш – а нічого так, смачненько. На 4 порції нам потрібно: 300гр морегадів (беремо свої улюблені, у нас були кальмари і креветки), обсмажуємо їх у розігрітій олії 2-3 хвилини, додаємо туда ж 150гр курячого філе, обсмажуємо ще 2-3 хвилини. Дрібно нарізаємо одну цибулину середнього розміру, 1 болгарський перчик (брався морожений), все докидається на сковорідку і смажиться ще 2-3 хвилини. Далі подрібнюються 2шт помідор, у нас знову ж таки бралися заморожені, додаються на сковорідку, туда ж додається 3ст.л. сметани. Солиться, перчиться до смаку. Все тушкується 10-15 хвилин. Можна подавати як з картоплею, та з макаронами чи кашами. Зверху посипається кропом (чомусь він найкраще смакує до риби та морепродуктів). Готувати легко, а готувати для близьких ще й приємно!!!
Кріп — лікарська рослина, причому корисні у нього і насіння, і листя, і гілочки. У його насінні містить ефірні олії. Та перш за все, корисний кріп саме як джерело вітамінів. У зелені кропу велика кількість вітаміну С, високий відсоток вітамінів - B1, B2, PP, P, каротину, багато солей калію, кальцію, фосфору, заліза та інших мікроелементів. Кріп багатий клітковиною, яка нормалізує функцію кишечника. Популярний кріп як приправа до м’ясних страв: згадайте, як часто можна зустріти цю пряність у кавказькій кухні. А знаєте, в чому головний секрет феноменально довгої потенції у кавказьких чоловіків? У поїданні великої кількості зелені! І кропу зокрема! Ще лікарі стародавнього Китаю готували з кропу зілля своїм імператорам для повернення та посилення чоловічих здібностей. Кріп був в пошані у єгиптян, індіанців Латинської Америки, лікарів Сходу. Щоб повною мірою використовувати корисні властивості кропу — віддавайте перевагу свіжому кропу, тільки що зібраного з грядки. Постарайтеся використовувати його за 15 хвилин після того, як зірвали його. Непогано зберігається кріп в морозильній камері. Крім листя, пагонів корисне також насіння кропу. Насіння, розтерте в порошок, корисне при гастриті із зниженою кислотністю, печінкових хворобах і захворюваннях жовчного міхура. Завдяки цьому, кріп застосовують у народній медицині як жовчогінне і проносне. Насіння кропу використовуються для приготування засобів під назвою «кропова вода», що допомагають боротися з метеоризмом у немовлят. Свіжі листочки кропу застосовують при порушеннях травлення, для поліпшення лактації у мам, що годують. Властивості кропу прийдуть на допомогу і при простудних захворюваннях, як потогінний і відхаркувальний засіб. Відвар з кропу використовують і при серцево-судинних захворюваннях. І навіть для домашніх тварин, особливо травоїдних, кріп може бути дуже корисний. Незважаючи на численні корисні властивості кропу, є у нього і свої протипоказання: Жінкам під час вагітності не слід захоплюватися кропом. Обов'язково радьтеся з лікуючим лікарем. Для людей з низьким тиском протипоказаний чай з насіння кропу, що знижує тиск. А просто кропу, у вигляді зеленої трави, можна їсти скільки завгодно і кому завгодно!
Тетяна Хвиль, Р-Р Переглядів: 666
|
Відповідно до статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію pika.rv.ua охороняється чинним законодавством України. Будь-яке копіювання, в т.ч. окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації pika.rv.ua, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, суворо забороняється без попередньої письмової згоди з нашого боку. Під час цитування інформації посилання на pika.rv.ua обов'язкове. |