Рубрики
... |
Тетяна Хвиль 17:54 07.02.2014 Зручний холодецьОднією з найтрадиційніших страв на святковому столі в кожній родині є холодець. Він буває і зі свинини, і з телятини, і з курки, як кажуть: «до кольору, до вибору». Але чомусь його подача завжди якась невиразна, сіра. Просто розлили в порційні тарілки, потім порізали ножем, жахіття!!! А хочеться чогось «такого эдакого». Давайте зробимо? Пропоную порційну подачу. Особливо вона актуальна, коли гості не переводяться кілька днів. Ну ви же не поставите почату тарілку холодцю на стіл? Отож бо і воно, а так порційно виставили скільки треба і все. І холодець у нас буде не просто бульон та м’ясо, а ще й з овочами, що не може не радувати. Для початку варимо бульон. У мене дома їдять тільки курячий холодець, тому я його і варю. Варю до тих пір, поки м’ясо не починає відділятися від кісток. Приправляю корінням селери, пастернаку, петрушки та моркви. Обов’язково додаю сушену цибулю-порей. Як звариться, проціджую. Окремо заливаю желатин. Висипаю желатин в окрему мисочку і заливаю холодною водою, так щоби вода покрила желатин. Даю час набухнути. 2ст.л. майонезу та 2ст.л. сметани змішуємо. Доводимо до повного розчинення 1ч.л. желатину і змішуємо із білою сумішшю і викладаємо у порційні формочки, у мене силіконові, маленькі, місткістю 1 столова ложка. З цих пропорцій у мене вийшло 20 порційних холодчиків. Ставимо на 20 хвилин у холодильник. Далі залишки желатину розчиняю в 0,25л бульону, додаю дрібно порізані болгарський перець (у мене заморожений), м’ясо. Змішую та виливаю у формочки, на білий шар по 1ч.л. Знову на 20 хвилин в холодильник. Доливаю до верху формочок сметанно-майонезну суміш і ставлю на холод на 2-3 години, краще на ніч. У підсумку маємо тришаровий холодець у вигляді зірочок та кексиків, ну такі у мене формочки. Виглядає гарно, зручно подавати, ще зручніше їсти. Готувати легко, а готувати близьким ще й приємно!!!
Петрушка - одна з кращих пряних рослин. Це чудова приправа до супів, страв з м'яса, риби і овочів. Особливо корисна зелень петрушки. Ефірні олії, що входять до складу листя і коренеплодів, надають петрушці особливий аромат, збудливий, що сприятливо впливає на травлення, апетит. Крім того, ці олії протидіють гниттю і мають протизапальний ефект. У насінні петрушки міститься багато ефірної олії, до складу якої входять високоактивні біохімічні сполуки. Хоча в офіційній медицині петрушка застосовується мало, народна медицина показує її найширші лікувальні можливості. Перш за все, петрушка має загальнозміцнюючу, потогінну, сечогінну, камнерозчинну, тонізуючу, болезаспокійливу дію. При ударах, наривах, укусах комарів і бджіл на хворі місця накладають свіже листя петрушки. Пожувавши листя петрушки, усувають неприємний запах з рота після цибулі та часнику. А настій насіння петрушки застосовують при спазмах кишечника і жовчовивідних шляхів. Сік петрушки нормалізує функцію надниркових і щитовидної залози, сприяє зміцненню капілярів і артерій, допомагає при сечокам'яній хворобі і водянці, при захворюваннях очей. А здатність збуджувати нервову систему в нього настільки велика, що в Стародавньому Римі гладіаторам перед боєм давали випити не улюблені у нас «сто грам», а 30-50г свіжого соку петрушки. Він подвоював силу і відвагу гладіатора, але не затьмарював розум. Сік петрушки настільки сильнодіючий, що не можна випивати його за добу більше ніж 50 г. Приймати його треба по 1 ст. ложці 2-3 рази на день, оскільки при великих дозах можна надмірно збудити нервову систему. Петрушку широко використовують у косметиці. Для зміцнення волосся і посилення їх зростання в шкіру голови через день втирають суміш із плодів петрушки, спирту і касторової олії у співвідношенні 1:1:2 протягом 15 процедур. Через місяць лікування можна повторити. Для видалення веснянок вранці і ввечері протирають шкіру міцним відваром коренів петрушки, змішаним з лимонним соком. А для відбілювання шкіри обличчя щодня змазують соком свіжого листя петрушки.
Тетяна Хвиль, Р-Р Переглядів: 943
|
Відповідно до статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію pika.rv.ua охороняється чинним законодавством України. Будь-яке копіювання, в т.ч. окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації pika.rv.ua, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, суворо забороняється без попередньої письмової згоди з нашого боку. Під час цитування інформації посилання на pika.rv.ua обов'язкове. |