Рубрики
• Усі
• Події
• Рецепти
• Політика
• Економіка
• Суспільство
• Бізнес
• Освіта
• Культура
• Спорт
• Корисні поради
• Це цікаво


ПіКа

♥ Додати в "Закладки"


Популярне

У Вараському районі поліцейські виявили посів конопель і вилучили наркотики: розпочато досудове розслідування (21868)

Тертий пиріг з сиром та ягодами (2956)

На Рівненщині правоохоронці затримали зловмисника, який продавав автомобілі, призначені для ЗСУ (2677)

Ванільне морозиво з пармезаном (2522)

Курча запечене по-грузинські (чкмерулі) (2473)

Встановлено особу зловмисника, причетного до умисного вбивства у Рівному (2440)

Закуска із запечених баклажанів (2408)

У Рівному чоловік викрав побутову техніку із орендованих квартир (2383)

У Рівному триває підготовка до опалювального сезону (2375)

У Рівненській обласній дитячій лікарні відкрили сімейну кімнату (2354)

У Рівненському районі внаслідок ДТП загинув неповнолітній мотоцикліст (2325)

У Рокитному на збуті марихуани викрили місцевого жителя (2298)

Правоохоронцю, який застрелив чоловіка у Рівному, повідомили про підозру (2274)

18 нових автобусів курсуватимуть вулицями Рівного (2213)

Баклажан-кебаб в духовці (2217)

У закладах освіти Рівненщини створюють безпечне середовище (2195)

Із російського полону визволили чотирьох військових з Рівненщини (2154)

У Сарненському районі внаслідок ДТП загинули двоє братів (2217)

Освіта Рівненщини проходить випробовування війною (2124)

Рівненські аудитори виявили на комунальному підприємстві порушень та недоліків на мільйони гривень (2086)

#новиниРівне,#новиниРівного,#новини...
#Корисні поради
17:07 20.07.2018

Особливості догляду за ягідними культурами

Серед усіх плодово-ягідних культур, саме смородина, аґрус, та малина мають особливу потребу в гарному догляді. Від цього залежить тривалість життя кущів та їхня врожайність.

Смородина та аґрус

Фахівці вважають, що при добре заправленій посадковій ямі, добрив у першому році під ці культури вносити не потрібно. Ґрунт навколо куща необхідно замульчувати перегноєм, компостом або гноєм. Гній не повинен доторкатися до рослин. 

Але якщо влітку в першому році після посадки листя рослин будуть мати світлий (а не темно-зелений) колір, то в липні необхідно рослини підживити рідким азотним добривом. Розчинити у відрі води 12-15 г аміачної селітри й використати цей розчин на дві рослини (на кожну рослину по піввідра розчину).

А з другого року потрібно вносити в ґрунт навколо куща фосфорні, калійні та органічні добрива. Корінне поліпшення ґрунту для смородини необхідно закінчити за 3-5 років. Період заправлення ґрунту для аґрусу, при необхідності, можна трохи збільшити, тому що він росте повільніше, ніж смородина.

Але потрібно враховувати наступне: аґрус більше має потребу в калійних добривах, чим смородина. Смородина, особливо червона та біла, чутлива до надлишку хлору. Калійні добрива, що містять хлор, вносити у високих дозах краще восени. Аґрус до хлору менш чутливий. Основна маса коренів аґрусу розміщається під кроною (розвиток коренів залежить від сорту та виду ґрунту). У смородини ж коріння поширюється небагато далі, ніж в аґрусу, але й у неї основна маса коренів також знаходиться під кроною. У дорослому стані кущі смородини й аґрусу розростаються завширшки до 1,5, іноді й до 2 м. Цю площу і треба заправляти добривом.

Яку ж кількість добрив необхідно внести за весь період (3-5 років), щоб поліпшити ґрунт?

На середніх за родючистю ґрунтах треба внести гною або іншого органічного добрива в сумі за всі роки заправлення ґрунту по 30-50 кг на кущ; якщо ж гною достатньо, то під аґрус краще дати більше, ніж під смородину. 

З мінеральних добрив внести: суперфосфату 400-500 г, але краще вносити не один суперфосфат, а в суміші з іншими, менш розчинними фосфорними добривами - фосфоритним або кістковим борошном, збезфтореним фосфатом і т.д. (200 г суперфосфату й 300-400 г кісткового або фосфоритного борошна); калію хлоpистого 150-200 г (більше для аґрусу, менше для смородини). Цієї кількості добрив достатньо для поліпшення середніх за родючистю ґрунтів; на ґрунтах більш багатих від природи кількість добрив можна трохи знизити, а на дуже бідних - збільшити.

Не забувайте, що зазначену вище кількість добрив, слід розподілити по окремих роках на весь період.

Мінеральне азотне добриво вносять рано навесні або восени, переважно під кущ, де в цей час знаходиться основна маса коренів. У роки, коли вносять гній навесні або восени попереднього року, мінеральне азотне добриво зовсім не вносять, а якщо вносять, то в невеликій кількості. Якщо гній не був внесений, навесні дають мінеральне азотне добриво - по 25-30 г аміачної селітри на 1 кв. м або 40-50 г сірчанокислого амонію (8-10 г азоту діючої речовини). Ці дози можна внести у два прийоми: одну частину (більшу) навесні, іншу - влітку як підживлення.

У той самий рік можна вносити гній, фосфорне й калійне добриво, а можна вносити їх роздільно - або гній, або тільки мінеральне добриво.

Малина

Підживлення малини навесні вимагає внесення сульфату амонію в пропорції 15 г на 1 кв. м. Що стосується мінеральних добрив, то їх варто просто розсипати. А восени малину потрібно вдобрювати сірчистим калієм, якого слід внести не більше 30 г. Раз на три роки рекомендується вносити 60 г суперфосфату на 1 кв. м.

Разом з цим рекомендується виконувати мульчування. Воно дуже важливе, тому що це допоможе ґрунту зберігати вологість, а кислоти не будуть впливати на кореневу систему. Завдяки живильним речовинам, які утворюються при перегниванні шару мульчі, часто підживлювати малину не потрібно. Однак ранньою весною або ж восени шар мульчі варто покрити ще одним шаром компосту. 

Також, можна внести органічні добрива, наприклад, кісткове борошно і тільки потім покласти новий шар мульчі. Якщо це компост, то його варто вносити шаром не більше 5 см. А можна використовувати сирий торф або гній. 

Варто відзначити, що мульча не повинна потрапити на пагони. Перш, ніж підживлювати малину, видаліть усі бур’яни. А ті, які виросли на мульчі, видаліть руками, тому що при скопуванні є ризик зачепити корені рослини, які перебувають біля поверхні. Якщо ж ушкодити корені, то це приведе до загибелі всієї рослини.

Переглядів: 0

Пошук

Кулінарний конкурс

Кулінарний записник
Кулінарний записник Тетяни-чарівниці



Зареєструватися


Газета "Piвне-Ракурс"



Наші новини на Facebook

Наш Топ-100

QRcode
ПіКа   ПіКа (С) 2013-2024    Всі права захищено.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про інформаційні агентства" право власності на продукцію pika.rv.ua охороняється чинним законодавством України. Будь-яке копіювання, в т.ч. окремих частин текстів чи зображень, публікування і републікування, передрук чи будь-яке інше поширення інформації pika.rv.ua, в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося, суворо забороняється без попередньої письмової згоди з нашого боку. Під час цитування інформації посилання на pika.rv.ua обов'язкове.